Kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerinizde peşin fiyatına vade farksız 3 taksit imkanı

Ödemenizi, Kapıda ister kredi kartınız ile isterseniz nakit olarak yapabilirsiniz.

75 TL ve üzerinde ki alışverişleriniz de kargo bedava! Üstelik stoktan aynı gün gönderim

Köpeklerde Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerde Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerin beslenme alışkanlığı hakkında doğru bilgi sahibi olmak ve bu doğrultuda bilinçli hareket etmek,  köpek sahibinin sorumluluğudur. Bunun nedeni ise tıpkı insanların olduğu gibi hayvanların da özel bir metabolizmaya sahip olmalarıdır. Her köpeğin yaşı ve metabolizma hızına göre beslenme ihtiyacının değişiklik gösterebildiği gibi, sahip olduğu ırk da çeşitli beslenme hassasiyetlerini etkileyebilmektedir.  Tüm bu detaylar göz önüne alınarak doğru beslenme programı hazırlanmalı, köpeğin sağlığı ve vücut direnci için de bu programa sadık kalmanın önemi unutulmamalıdır.

Yavru Köpeklerde Beslenme

Köpeklerin beslenme alışkanlığında en önemli rolü oynayan mama seçimi yapılırken yaş ölçütüne muhakkak dikkat edilmelidir. Ortalama altı haftalık iken sütten kesilen yavru köpekler,  büyüme ve gelişme çağında oldukları için yavru köpek mamaları da bu ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek besin değerine sahip olmalıdır. Bu bakımdan kemik gelişimini etkileyerek büyümeye katkı sağlayan protein, karbonhidrat, yağ ve çeşitli vitaminleri dengeli bir şekilde bulunduran mamalar, bu dönemin en büyük kurtarıcısıdır.

Yavru köpeğin sağlıklı ve nitelikli gelişimine katkı sağlayan doğru mama seçimi yapıldıktan sonra beslenme yapısına dikkat edilmelidir. Küçük bir mideye sahip oldukları için sindirim sistemi için olumlu kabul edilen 3-4 öğün sistemi uygulanmalı, her gün aynı yer ve aynı saatte bu öğünler verilmelidir. Bunun yanı sıra, alışkanlıklarının henüz oluşmaya başladığı bir dönemde bulunmalarından dolayı bu gelişimin doğru yönde olması sağlanmalıdır. Bu ise edindiği alışkanlıkların gözetim halinde olması ile mümkün olur. Örneğin;  mama kabına sadece ihtiyacı kadar mama koymalı, fazla yeme alışkanlığı kazandırılmamalıdır. Bu tavır, aynı zamanda köpeğin kilo almasına da engel olacaktır. Yine de kilo almaya yatkın bir yapıya sahip ise diyet & light köpek mamaları kullanılmalı, buna izin verilmemelidir. En sık yapılan hatalardan bir diğeri ise evde hazırlanan günlük yemeklerin köpeğin öğününe dâhil edilmesidir. Köpeğin buna alışması doğru değildir. Tüm bunlara dikkat edilirse köpeğin fazla yemek, kapta yemek bırakmak ve yemek seçmek gibi yanlış alışkanlıklar edinmesini önlenmiş olunacaktır.

 

Yetişkin Köpeklerde Beslenme

Bu dönem için büyüme ve gelişme gibi bir durum söz konusu olmadığı için yetişkin köpek mamaları içeriğinde kalsiyum oranı yavru köpek mamalarına göre daha az olabilir. Vitamin fazlalığı ve gıda ilavesinden kaynaklanan bazı hastalıklar düşünüldüğü zaman bu durum olumlu olsa da yetişkin köpek, gerekli kontrollerden geçirilmeli, herhangi bir eksiklik varsa gereken takviye kısa süre içerisinde yapılmalıdır. Özellikle sodyum ve kalsiyum eksikliği,  köpeklerin bu döneminde en sık görülen durumdur. Bu eksiklikler zamanında önlem alınmazsa ciddi rahatsızlıklara neden olmakta, savunma mekanizmasını pasif hale getirerek vücut direncini olumsuz etkilemektedir. Bu durumun düzeltilmesi için ise çeşitli köpek vitaminleri yardımcı olarak kullanılabilir.

Erişkin köpekler, artık hareket bakımından da pasif bir konuma geçer, eskisinden çok daha az aktif halde olurlar. Bu dönemde kaburga kısmı  fark edilir bir duruma gelir ve kilo almak bir tehdit halini alır. Kilolu köpeklerin yaşam kalitesi daha düşük, yaşam sürelerinin ortalaması ise daha kısadır.  Bu nedenle yüksek enerji depolayan besinlerden uzak tutulmalıdırlar.

Sağlıklı bir beslenme programında mamanın tüketim şekli de belirli bir dengeye sahiptir. Yetişkin bir köpeğin günde iki kereden fazla kuru mama tüketmesi sindirim sistemi için sakıncalı olduğu gibi, sürekli yaş mama tüketmesi de bağırsak sağlığı için tehlikelidir.  Çözüm olarak ise konserve köpek mamaları ile kuru mama karıştırılarak tüketilmesi sağlanabilir. Ancak bu her zaman yapılmamalıdır. Bu bakımdan gıda sürekliliğinden kaçınmak, ihtiyacı olan besin değerlerini dengeli bir şekilde karşılamak önemlidir. Köpek sahibinin sergilemesi gereken tavır, köpeğini tanımaya çalışmak ve buna göre ihtiyaçlarını doğru belirlemektir. Bu davranış, köpek beslenmesi ile ilgili genel yargılara varılmasını da engellemiş olacaktır. Bu genel yargılardan en sık görülen ise, her köpeğin kemik sevdiği ve rahatlıkla yiyebileceği yanılgısıdır. Günümüzün gelişmiş olanakları ve teknolojisi sayesinde güncel bilgiler, bize bu durumun tehlikeli boyutunu göstermiştir. Her köpeğin metabolizmasının hassasiyeti farklıdır ve ırkına göre her köpek bu besin sertliğini kaldıramayabilir. Kimi köpeklerde bu durum sindirim bozukluğu olarak kendini gösterirken kimi köpeklerde ileri boyutlara varabilir ve boğazda tahrişe neden olarak ölüm tehlikesine kadar götürebilir.

Köpeğin İhtiyacı Olan Besin Grupları

Hassas bir vücut yapısına sahip olan köpekler için antioksidan grubu oldukça önemli bir yere sahiptir. Hastalıklara karşı koruma sağlayan ve çoğu zaman bir köpek için zırh görevi gören bu grup, köpek beslenme programına düzenli olarak dâhil edilmelidir. Bedenin sağlıklı ve dirençli bir yapıya sahip olması bununla mümkündür. Aksi takdirde her türlü bakteri ve zararlı etkenlere karşı savunmasız hale gelecektir.  

Vitaminler, yağda ve suda çözünmelerine bağlı olarak çeşitlilik göstermekte, köpek bünyesi ve gelişiminde de bu çeşitliliğe bağlı olarak farklı görevlere sahip olmaktadırlar. Organik bileşik olarak görülürler ve çeşitli durumlara karşı koruma sağlarlar. Bu yönde en güçlü ve bilinen antioksidan ise E vitaminidir. Sayılan olumsuz etkilerin gelişmesine neden olan oksidanlar, yeterli düzeyde e vitamini takviyesiyle etkisiz hale getirilebilmektedir. Bununla beraber C vitamini de bir köpek vücudu için olmazsa olmaz değildir ancak e vitaminiyle benzer olarak savunma kalkanı görevi görür.

A vitamini, köpeğin sağlıklı gelişimi ve hayat kalitesi bakımından ihtiyaç duyduğu önemli bir bileşiktir. Köpek tüylerinin sağlıklı bir şekilde uzamasına, dişlerin güçlü ve sağlam olmasına, görme duyusunun kalitesini korumasına yardımcı olur. Eksikliği halinde ise tüm bunlar aksamaya uğrar ve köpek için hayat kalitesi düşer.

D vitamini ise, köpek bedeninde depolanan bir yapıya sahiptir. Kemiklerin güçlü bir yapıya sahip olmasındaki payı bilinirken aynı zamanda bağırsak emiliminde de ciddi bir göreve sahip olması bu vitamini vazgeçilmez bir hale getirmektedir.

L- Karnitin ise hayvan hücreleri için önemli bir bileşen görevindedir. Yaşlanma durumunun meydana getirdiği zararlı oksidanlarla mücadele etme ve yağı enerjiye dönüştürerek kilo alımını engelleme gibi görevleri üstlenirken büyük bir kısmı kalp ve  karaciğerde depolanır.

 

Köpek Beslenmesinde Tuz Kontrolü

Tuz içeriğinde yer alan sodyum, insan için olduğu gibi köpek vücudu için de ihtiyaçtır. Vücut sıvısının tutulması ve organların sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için gerekli bir bileşen olmasının yanı sıra, ihmal edilmesi halinde sodyum eksikliğiyle birlikte çeşitli sorunlar baş gösterir. Bununla beraber fazla tüketilmesi de böbrek rahatsızlığı, kan basıncının normal değerlerin üstüne çıkması ve hipertansiyon  gibi olumsuz belirtileri beraberinde getirir. Bu nedenle, köpek sahibi tarafından tuz kontrolü yapılmalı, sağlıklı bir denge oluşturulmalıdır.

Köpek  Beslenmesinde Çikolata Tehlikesi

Çikolata, insanlar için en çok sevilen besinlerden biri olsa da köpekler için durum böyle değildir. İçeriğinde yer alan teobromin düzeyi,  zehirleyici bir özellik göstermektedir. Çok az miktarda verildiğinde dahi sindirim ve mide problemlerine neden olacağı gibi, fazla miktarda verildiği zaman kalp krizine kadar götüren ciddi etkilere neden olacaktır.

Köpek Beslenmesinde Ödül  Zamanı

Köpeklerin beslenme programında rutin öğünlerin dışında zaman zaman ödül yemeği olması köpeğin psikolojik gelişimi açısından son derece olumlu bir davranıştır. Bu ödül yemeğinin özelliği hem lezzet hem de besin değeri bakımından köpeği memnun edecek niteliğe sahip olmasıdır. Ayrıca kemik & diğer ödüller büyük bir çoğunlukla kuzu eti içermektedir. Fiyat olarak diğer mamalara göre yüksek olsa da belli zaman aralıklarında verildiği için çoğu zaman normal kabul edilmektedir.

Yorum yapın

*
**Gerekli alan
*