Kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerinizde peşin fiyatına vade farksız 3 taksit imkanı

Ödemenizi, Kapıda ister kredi kartınız ile isterseniz nakit olarak yapabilirsiniz.

75 TL ve üzerinde ki alışverişleriniz de kargo bedava! Üstelik stoktan aynı gün gönderim

Köpekler Hakkında Her Şey

Köpekler Hakkında Her Şey

Köpek ile aynı yaşam alanını paylaşmak ve bakımını üstlenmek, ciddi sorumluluk duygusu isteyen bir eylemdir. Sahiplenilen köpek ile ilgili her detaya duyarlı bir şekilde yaklaşmak, her an anlayış göstermek ve gerçek hayvan sevgisini içinde bulundurmak gerekir.  Aynı zamanda köpeklerin de her gün ilgiye ve günlük bakıma ihtiyaçlarının olduğu asla unutulmamalıdır. Bu konuda yapılacak olan herhangi bir ihmal, köpeğin hem psikolojik hem de fizyolojik durumunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Köpek Bakımında Alışma ve Beslenme

Köpek bakımının her detayı son derece önemlidir ve bu doğrultuda her adıma dikkat edilerek ihmale yer verilmemelidir. Ancak belirli adımları takip ederek doğru zamanı yakalamak sağlıklı bir yöntem olacaktır. Öncelikle köpek yeni sahiplenildi ise, psikolojik bakımdan aileye uyumunun gerçekleşmesi birinci önceliktir. Ona o aileye ait olduğunu hissettirecek davranışlar sergilemeli, kendine ait eşyalara sahip olmasına da izin verilmelidir. Her zaman sıcak ve samimi bir tavır ile yaklaşılmalı, hislerinin son derece kuvvetli olduğu unutulmamalıdır.

Köpeğin fizyolojik ihtiyaçları her an gözetim altında tutulmalı, gerektiğinde alması gereken köpek vitaminleri ihmal edilmemelidir. Dengeli ve düzenli bir beslenme, köpeğin hem sağlığını hem de davranışlarını olumlu yönde geliştirecektir.  Köpekler için özel hazırlanan besin değeri zengin mamaların kullanımı ile gıda yönünden bakımı çok daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra aile içinde hangi su tüketiliyorsa köpeğin de bu sudan ihtiyacı olduğu kadar tüketebilmesi sağlanmalıdır. Su, her canlı gibi onlar için de hayat kaynağıdır.

 

Köpek Bakımı Ve Hijyen

Köpekle aynı evi paylaşan kişilerin önceliği, her an yüksek temizlik ve ferahlık hissi veren bir yaşam alanına sahip olmaktır. Bunun nedeni ise aksi takdirde, köpeğin sağlığının olumsuz etkilenmesi, vücut direncinin düşmesi ve olası alerjik reaksiyon riski gibi durumlardır. Hijyen eksikliği insanlarda da risk oluşturur ancak köpekler, genellikle daha hassas bir vücut mekanizmasına sahip oldukları için onlara özel bir hassasiyet gösterilmelidir. Bu yönden istenilen hale getirilen ev,  köpeğin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam geçirmesi için uygun olacaktır.

Bu doğrultuda öncelikle gereken tuvalet & hijyen ürünleri alınmalı, enfeksiyon kapmaya en müsait yer olan tuvaletin temizliğine ise çok daha fazla özen gösterilmelidir.  

Köpeklerin tüylerinin dökülmesi ise en çok yaşanan temizlik problemlerinin başında gelmektedir. Evde var olan malzemeler bu tüylerden kurtulmak için yeterli olmadığı zaman,  tüy toplama ekipmanları gibi bu duruma özel tasarlanmış malzemeler zaman tasarrufu yapmaya katkı sağlayacaktır. Bu malzemelerden en kullanışlı olan ise, tüy toplama eldivenidir.  Alınmaya çalışıldığı zaman kolay kolay alınamayan tüyler, bu eldivene anında yapışırlar. Üstelik piyasada oldukça uygun fiyata bulunabilir. Eldiven dışında aynı amaç için kullanılan tüy toplama rulosu da yine aynı göreve sahiptir.

 

Köpek İçin Sağlıklı Banyo

Sık yıkanmak, köpeğin gereksinim duyduğu doğal vücut yağlarının kaybına neden olacağı için köpeklerin insanlar kadar sık banyo yaptırılması önerilmemektedir. Yağ kaybı derinin tahrişine neden olur, tüylerinin sağlıklı uzamasını durdurur. Aynı zamanda vücut dengesi de bozulmuş olur. Bu gibi etkilerden dolayı köpeklerin banyosu iki ayda bir olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ancak köpek günlük hayatında hareketli bir yapıya sahip olduğu gibi kir bakımından da yıkanmaya ihtiyaç duyuyor, rahatsız oluyor ise yıkanması daha doğru olacaktır.

Köpeğin bakımından sorumlu kişi, banyo yaptıracağı zaman çok daha hassas bir yaklaşıma sahip olmalıdır. Öncelikle köpek vücutlarının yatkınlığından dolayı her banyodan önce pire, kene kontrolü yapılmalı; böyle bir şey varsa, köpeklere özel pire & kene kovucular alınmalı, derhal kullanma talimatına uygun bir şekilde uygulanmalıdır.  Bu ürünler, köpeklere özel olduğu için tüy dökmezler ve çeşitli vitaminleri de içeriğinde barındırırlar. En sağlıklı olanları ise bitkisel ve doğal bir yapıya sahip  olan pire kovuculardır.

Banyo sırasında ise yine özel olarak köpek şampuanları kullanılmalıdır. Bunun en önemli nedeni ise ph farkıdır. İnsan ile köpeğin derileri birbiriyle aynı ph değerine sahip değildir. Bununla beraber bir bebek ile bir yetişkinin ph değeri de aynı değildir ve özel olarak bebek şampuanları kullanılmaktadır. Her canlının kendi deri yapısına en uygun şampuanı kullanması doğru bir tercihtir.

Köpek şampuanının vücut derisi için besleyici ve temizleyici içeriğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Şampuanın tahriş etmeyen yumuşaklığa sahip olması ve güzel kokular yayması köpeğin banyoyu sevmesini etkileyecek bir unsur olacaktır.

Köpekler İçin Parfüm Seçimi

Köpekler; özellikle evcil ise, insanlarla sürekli yakın temas içerisindedir. Bu nedenle güzel kokuya sahip olmaları da çevresinde bulunan bireyler için olumlu ve bakımlı olduğuna dair bir izlenim oluşturacaktır. Piyasada ise çok rahat bir şekilde, üstelik uygun fiyata özel köpek parfümleri bulunabilir.  Özellikle banyodan sonra kullanıldığı zaman bu parfümler, köpek için çok daha kalıcı temizlik hissini sağlayacaktır.

Köpek parfümlerinin hem marka hem de koku açısından çeşitliliği azımsanmayacak miktardadır.  Bu nedenle uzun süreli kullanılabilecek parfüm seçimi yapılırken köpeğin yapısı ve cinsiyetinin de göz önünde bulundurulması seçenekleri azaltacaktır. Bununla beraber genellikle hafif ve temizlik hissi veren kokular daha uygun ve kullanışlıdır. Seçimin de bu ölçüte göre yapılması daha doğru olacaktır. Ağır kokular, köpeğin kendi ten kokusuyla birleştiği zaman rahatsız edici sonuçlara yol açacaktır. Bunun yanı sıra, satın alma aşamasında köpeğin tepkisi mutlaka ölçülmelidir. Hayvanların kokuya karşı daha hassas olduğu düşünülürse, rahat hissetmediği bir parfüm kesinlikle satın alınmamalıdır.

 

Köpekler İçin Fiziksel Aksesuarlar

Köpekler için kullanılan aksesuarlar, onlara gösterilen ilgiyi açığa vuran en önemli detaylardır. Çoğu zaman köpek sahibi için de bir eğlence haline gelen aksesuar seçimi yapılırken bazı duyarlılıklar ön planda tutulmalıdır. Köpeğin teniyle temas edecek ve bu nedenle sağlığını da doğrudan etkileyebilecek bir yere sahip oldukları için kalite, en önemli ölçüt olmalıdır. Aksesuar alışverişi de bu ölçüt göz önünde bulundurularak güvenli bir mağazadan yapılmalıdır.

En çok kullanılan ve seçim yapılırken de büyük bir hassasiyet gösterilmesi gereken aksesuar köpek tasmaları olmaktadır. Boğazla doğrudan temas ettiği için yapısı incelenmeli, tahriş gibi sonuçlara yol açması engellenmelidir. Plastik yapıya sahip kalitesiz tasmalar, hem köpeğin rahat hareket etmesini engelleyecek hem de köpekte huzursuzluk hissi yaratarak gerginleşmesine neden olacaktır. Bu nedenle yumuşak;  ipek veya deri dokulu tasmalar en doğru seçim olacaktır. Tasmanın esneme boyu da önemli bir kıstas olarak görülebilir. Köpeğe özgürlük hissi vermek, psikolojik açıdan rahat hissettirmek için uygun alanlarda tasma olabildiğince gevşetilebilir bir özelliğe sahip olmalıdır. Tasmanın boyutundan çok kullanışlılığı ön planda tutulmalı, boğazı kaplamayacak kadar kısa ve isim yazılabilir olmasına dikkat edilmelidir.  

Diğer köpek aksesuarları seçimi için de öncelik olarak köpeğin kendini rahat hissetmesi kıstas olarak alınmalıdır. Bu konuda güven sağladıktan sonra takı, boyunluk, şapka gibi modeller şık ve özgün bir görünüme sahip olmasına katkı sağlayacaktır. Renk ve tarz seçimi ise köpek sahibine bağlı olmakla birlikte köpeğin yapısına uygun olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum yapın

*
**Gerekli alan
*